Bolesławiecka ceramika podziwiana we Włoszech

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wystawa współczesnej bolesławieckiej ceramiki prezentowana była w kilku włoskich miastach: Vietri sul Mare, Rzymie, Anconie i Faenzie. Ekspozycja, licząca kilkaset sztuk, obejmowała wyroby prawie wszystkich zakładów z miasta i powiatu bolesławieckiego. Była to pierwsza zorganizowana na taką skalę ekspozycja. Wernisaże, połączone z prelekcjami, pokazami, warsztatami oraz promocją polsko-włosko-angielskiego katalogu zgromadziły wielu miłośników bolesławieckiej ceramiki, którzy z uznaniem wypowiadali się o zaprezentowanych wyrobach, doceniając ich ponadczasowy design i funkcjonalność. Cieszy to tym bardziej, że Włosi od wieków słyną z produkcji ceramiki i są w tym zakresie prawdziwymi znawcami.

Wystawa miała swoją premierę w Muzeum Ceramiki w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki w 2016 r. przy udziale gości z Włoch. Wystawę przewieziono następnie do Italii, gdzie prezentowana była kolejno w: Polo Museale del Palazzo della Guardia w Vietri sul Mare (grudzień 2016-marzec 2017), Instytucie Polskim w Rzymie (marzec-maj 2017), Museo della Città i Showroom Contemporaneo w Anconie (czerwiec-sierpień 2017), a także w ratuszu, Galerii Mi.MO oraz Banco Monte dei Paschi di Sienna w stolicy włoskiej ceramiki – Faenzie (październik-listopad 2017). Ekspozycja została przygotowana w kooperacji ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Włoskim Stowarzyszeniem Miast Ceramiki oraz przedstawicielami włoskiej Polonii – Stowarzyszeniem Włosko-Polskim Miasta i Prowincji Salerno i polskich służb dyplomatycznych. Projekt zatytułowano „Z bolesławieckiej gliny. Wystawa Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej”/„Dall’argilla di Bolesławiec. Mostra dall’Associazione dei Comuni della Ceramica della Repubblica di Polonia”. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach wystawa zostanie zaprezentowana jeszcze w kilku innych ważnych włoskich miastach, słynących z tradycji produkcji ceramiki.

W projekt „Z bolesławieckiej gliny” zaangażowały się: Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o. w Bolesławcu; „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego; Fabryka Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz; PPHU „Tyrcz” Alina Tyrcz; Ceramika „Zebra”; Ceramika Bolesławiecka Kalich; Wykonywanie Ceramiki Ozdobnej „ADA”; „GALIA” S.C. Ceramika Użytkowa; Ceramika Szlachetna „CER-RAF” Export-Import; Ceramika Artystyczna „Irena” Krzysztof Michalczuk; Ceramika „ARKADIA”; Zakład Ceramiczny „CER-GOR” Kazimierz Gorczyński; PPH „Rutpol” Józef Rutyna; Ceramika Millena S.C. Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn; Ceramika „CZERNIAK”; WR CERAMIKA S.C. J.K. Rutyna; Ceramika Artystyczna CERMAZSp. z o.o.; Zakład Ceramiczny „ANDAR”; PPHU Ceramika Artystyczna „Wiza” Sp. z o.o.; Garncarstwo Błotny S.C.; Manufaktura Ceramiczna Andrzej Kowalczyk; Ceramika Szlachetna „NIKA” S.C.; Studio Ceramiki „Freska” S.C. Helena Straszak, Jerzy Sosik; a także kopalnie i firmy wspierające lokalny przemysł poprzez wydobycie i obróbkę surowców oraz produkcję mas wykorzystywanych do produkcji ceramiki: Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o.; KSM SURMIN-KAOLIN S.A.; EKOCERAMIKA Sp. z o.o.; CERAMIC TECHNOLOGIES S.C.